Przejdź do treści
Wczytuję...

CHIRASHI-ZUSHI

Kraj Kwitnącej Wiśni ma wiele pięknych tradycji i jest niezwykle bogaty kulturowo. W jego szeregach kulinarnych z pewnością bylibyśmy w stanie wymienić kilka popularnych na całym świecie potraw, jak chociażby tradycyjne sushi, ramen czy tempera w różnej postaci. Ale czy słyszeliście o odmiennym i raczej rzadko spotykanym w Polsce sushi – chirashi?

POWSTAŁO Z PRAKTYCZNEGO POWODU

W Japonii dostępne w każdym barze i restauracji u nas jako nowość, ponieważ wolimy zajadać się tradycyjnym, pięknie pozawijanym sushi. Jednak dawno temu, kiedy to zapracowany lud nie miał siły i cierpliwości, aby po pracy mozolnie zawijać jedzenie, wpadli oni na prosty sposób podawania posiłku. Składniki, z których zazwyczaj przygotowywali sushi umieścili w miseczce! Tak też, w sposób zupełnie praktyczny, powstało chirashi-zushi.

Chirashi-zushi, to również sushi, ale bez obowiązku zawijania go w małe ruloniki. Najlepiej opisuje je „sushi rozproszone, rozsypane w talerzu”. Mimo prostoty, także w tej propozycji możliwe są dwa rodzaje jego podania. I tak wyróżniamy:

EDOMAE CHIRASHI-ZUSHI

Pierwszy sposób często nazywany jest stylem tokijskim. Taki sposób podania wywodzi się (jak sama nazwa wskazuje) z okresu Edo trwającego od 1603 roku do 1868. To właśnie wtedy zmęczona ludność postanowiła w inny sposób układać jedzenie. Tak przygotowane danie, ze względu na wyjątkowość i piękny wygląd serwowane jest także w zachodnich restauracjach. Polega on na tym, że ryż delikatnie skropiony octem układa się na dnie miseczki, a na nim pięknie komponują się warzywa, ryby i owoce morza.

KAISEN CHIRASHI-ZUSHI

To drugi ze sposobów podania tego niecodziennego dla nas sushi. W tym przypadku mimo możliwości wykorzystania dowolnych składników częściej sięga się jednak po sezonowe warzywa. Z kolei sam wygląd znacznie różni się od poprzedniego, ponieważ tym razem nie zobaczymy estetyki i znanej nam japońskiej harmonii. Tutaj ryż, warzywa, ryby i owoce morza są ze sobą wymieszane.

Leave a Comment