Przejdź do treści
Wczytuję...

pierogi

W Japońskiej kuchni znajdziemy to, co najlepsze. Dopracowywane przez wieki legendarne receptury, przepisy potraw powstałych w wyniku biedy i wszechobecnego głodu, a także przepyszne dania z innych krajów, które ulepszone przez japońskich kucharzy niczym nie odróżniają się od tych narodowych. Japońskie pierożki gyoza zawierają przepyszne mięsno-warzywne nadzienie i delikatne, niemal przezroczyste ciasto. W zależności od rodzaju, zjemy je w płynnym bulionie, parowane albo mocno chrupiące.

HISTORIA POWSTANIA

Pierożki zawitały w japońskich kulinariach za sprawą podróży z Chin. To właśnie tam znane były już w III wieku n.e. pod nazwą jiaozi. Ciekawostką jest, że podczas wykopalisk w 1968 roku w Turfanie znaleziono w grobie nie tylko szczątki arystokraty z czasów panowania dynastii Tang (VII wiek n.e.), ale także drewnianą miseczkę, a w niej zachowane w idealnym stanie właśnie pierożki jiaozi.

RODZAJE PIEROŻKÓW

Do przygotowania ciasta wykorzystuje się jedynie mąkę pszenną, sól i bardzo gorącą wodę, która z łatwością łączy składniki. Długo zagniatane, następnie wałkuje się na bardzo cienkie, niemal przezroczyste krążki, którymi potem owija się farsz.

Nadzienie zazwyczaj składa się z mięsa wieprzowego, popularnej w kuchni japońskiej kapusty pekińskiej, cebuli, czosnku i oczywiście sosu sojowego i sake. Klasyczna wersja zakłada, że najpierw obsmaża się pierożek z jednej tylko strony, a następnie zalewa wodą, odparowuje ją i w całości smaży się pierogi, aby były przyjemnie chrupiące. Jednak w zależności od wybrania sposobu obróbki termicznej wyróżnia się trzy rodzaje gyoza:

  • age gyoza – do farszu dodawane są grzyby shiitake, zaś pierożki smażone są w głębokim tłuszczu.
  • yaki gyoza – do podstawowych składników dodaje się imbir i szczypiorek, a następnie podsmaża się to na oleju z orzechów arachidowych lub słonecznikowym. Takim farszem nadziewa się pierogi, smaży, a ostatecznie gotuje na parze.
  • sui gyoza – pierożki z podstawowymi składnikami gotuje się na parze, a podczas podawania znajdują się one w aksamitnym bulionie. Jest to zdecydowanie najrzadszy ze sposobów przygotowywania gyoza i zazwyczaj możemy w takiej wersji znaleźć je w wykwintnych restauracjach.

Leave a Comment