Przejdź do treści
Wczytuję...

jajka

Japońska kuchnia pełna jest odmienności i niemal na każdym kroku różni się od naszej. Mimo że większość dań bazuje na tych samych składnikach, które są popularne i ogólnie dostępne na wyspie, to za każdym razem możemy spodziewać się zupełnie innego ich smaku. Nazywane przez Japończyków ajitsuke tamago lub po prostu nitamago, to nic innego jak jajka, ale… marynowane.

DODATEK DO ZUPY LUB SAŁATKI

W Japonii wykorzystywane są do wszelkiego rodzaju zup, np. ramen, ale również do sałatek, w których obecność jajka nie tylko podkręci smak i nada charakter dania, ale dodatkowo stanie się ono bardziej sycące. My możemy marynowane jajka używać w podobny sposób. Wrzucone do żurku albo zupy szczawiowej zarysują zupełnie nowe doznania smakowe. Kto wie? Może nawet lepsze… Nitamago ma lekko ścięte żółto i białko ugotowane na twardo. To drugie pod wpływem marynaty zyskuje łagodny, brunatny kolor i wyrazisty, lekko słonawy smak.

SPOSÓB WYKONANIA

Aby zrobić takie jajka samodzielnie w domu nie potrzebujemy nadmiernego wysiłku, drogich produktów, ani całego wolnego dnia. W składzie tradycyjnych przepisów znajdziemy oczywiście jajka, uwielbiany przez Japończyków sos sojowy (który z resztą znajduje się w większości dań kuchni japońskiej), sake, cukier, mirin oraz wodę. Aby nadać charakterystyczny smak jajkom dodaje się również czosnek oraz imbir w kawałku.

Pierwszym i podstawowym krokiem jest ugotowanie jaj. W zależności od długości gotowania uzyskamy żółtko mniej lub bardziej ścięte. Idealne będzie, kiedy doprowadzimy go do delikatnie płynnego. Dzięki temu podczas spożywania w gorącym bulionie będzie rozkosznie wylewać się ze środka. Po ugotowaniu obieramy i pozostawiamy do wystygnięcia. Resztę składników należy podgrzać i mieszać do momentu, aż cały cukier się rozpuści. Po ostudzeniu płynu przelewamy go do pojemnika, a następnie umieszczamy tam nasze jaja. Pozostawiamy na 12 godzin i gotowe!

Leave a Comment