Przejdź do treści
Wczytuję...

kultura-jedzenia-paleczkami

W wielu krajach są zupełnie tradycyjne. Dla nas niekiedy nadal bywają egzotyczne i możemy korzystać z nich jedynie w tematycznych restauracjach. Pałeczki, bo o nich właśnie mowa, są najpopularniejszymi sztućcami na świecie. Codziennie korzysta z nich blisko dwa miliardy ludzi!

DŁUGA TRADYCJA

Kultura jedzenia pałeczkami rozpoczęła się około pięć tysięcy lat temu, ale w zapisach historycznych podawana jest data 2010 – 1600 lat p.n.e., kiedy to panowała półlegendarna dynastia Xia. Do naszych czasów nie zachowały się niestety żadne inne dowody, które mogłyby to oficjalnie potwierdzić. Xia panowała w Chinach i stamtąd tradycja tych wyjątkowych sztućców przeniosła się do Japonii i innych azjatyckich stron.

Pałeczki zagościły w życiu kulinarnym w sposób zupełnie praktyczny. Początkowo, kiedy potrawy gotowano w wielkich naczyniach długie pałeczki służyły do degustowania pożywienia w trakcie jego przygotowywania. Następnie wraz ze znacznym przyrostem populacji przysłużyły się do tego, aby społeczeństwo jadło wolniej, ponieważ zmniejszyły się racje żywności. Ostatecznie Konfuncjusz, chiński filozof, który był wegetarianinem rozpowszechniał używanie pałeczek zamiast noża i widelca, ponieważ te ostatnie kojarzyły mu się ze sposobem zabijania zwierząt (wbijanie noża w kawałki mięsa).

Z RÓŻNYCH SUROWCÓW

Pałeczki wykonuje się z różnego rodzaju tworzywa i świadczą one o stanie zamożności oraz pozycji w hierarchii. Najpopularniejsze są pałeczki z drzewa bambusowego, ponieważ jest ono tanie i nie wpływa na smak jedzenia. Produkowane są także pałeczki z drewna cedrowego, porcelany, kości słoniowej, srebra a nawet złota. Niegdyś na dworze cesarskim jadano jedynie pałeczkami wykonanymi ze srebra, ponieważ wierzono, że metal ten po zetknięciu z trucizną zmienia kolor na czarny.

MANIERY PRZY STOLE

W Japonii istnieje bardzo dużo ważnych zasad savoir-vivre’u, których należy przestrzegać, aby nie obrazić społeczeństwa i przodków. Jadąc do Japonii powinniśmy zapoznać się z najważniejszymi i spróbować wcielić je podczas pałeczkowej konsumpcji. Najpopularniejszym z błędów wśród niecierpliwych jest nabijanie spadającego jedzenia na pałeczki. Nie powinniśmy także wbijać pałeczek w miseczkę z ryżem, wskazywać nimi przedmiotów i ludzi, ani machać nimi nad talerzem, w celu wybrania odpowiedniego przysmaku. Po skończeniu posiłku musimy odłożyć pałeczki na specjalną podstawkę i choć zasad jest znacznie więcej postarajmy się uszanować tę piękną tradycję pielęgnowaną przez tysiąclecia.

Leave a Comment