Przejdź do treści
Wczytuję...

         

matcha

Znana na całym świecie zielona, sproszkowana herbata zapada w pamięci nie tylko swoim neonowym kolorem, ale także hipnotyzującym zapachem i delikatnym, nasyconym smakiem. W Japonii jest z kolei najcenniejszym z wielu rodzajów uprawianych tam herbat. Uprawa jej wymaga wiele trudów i wysiłków, ponieważ pomimo ogromnego popytu, potrzebuje odpowiednio przygotowanych, zacienionych pól, by prawidłowo rosnąć.

TAJEMNICZE ZNALEZISKO

            Historia tej rośliny sięga już XIII wieku, kiedy to buddyjscy mnisi znaleźli ją, zaparzyli i po niepewnym spróbowaniu zrozumieli, że znalezisko pomaga im w wyciszeniu i skupieniu podczas wielu długich godzin medytacji. Zen Eisai – buddyjski mistrz, wprowadzając napar i rozpowszechniając jego działania nazwa go „eliksirem nieśmiertelności”. Od tej chwili matcha na stałe zagościła w kulturze Japonii i obecna jest także dziś, tyle że nie zawsze w tradycyjnym zastosowaniu.

MAGICZNA MOC

            Dla Japończyków od zawsze była czymś magicznym i zjawiskowym. Wierzyli w jej zdrowotne, niemal uzdrowiskowe działania. Z kolei dla Zachodu była nieznaną potęgą, którą trzeba było sprawdzić. Badania wykazały, że matcha, jako jedna z nielicznych na świecie substancji idealnie nadaje się do uzupełnienia codziennej diety. Okazało się, że buddyści nie bez powodu nazwali ją eliksirem nieśmiertelności, ponieważ posiada ona mnóstwo antyoksydantów, które nie tylko spowalniają wszelkie procesy starzenia, ale nawet przeciwdziałają wielu chorobom!

           Dodatkowo przez niektórych używana jest zamiennie jako kawa. Zawarta w herbacie zdecydowanie pobudza i pozwala otrzeźwić umysł, ale dzięki zawartym w niej aminokwasom cały organizm staje się rozluźniony. Co więcej, efekt ten utrzymuje się zdecydowanie dłużej niż po wypiciu kawy, gdzie zauważany jest gwałtowny przyrost energii i równie diametralny spadek.

NA WIELE SPOSOBÓW

            Na całym świecie matcha nie tylko wykorzystywana jest w sposób tradycyjny – jako herbata, ale również przygotowuje się z niej zimne napoje, koktajle i wszelkie, zielonobarwne desery. W Japonii z kolei jest dodatkiem niemal każdego wytworu i można spotkać ją wszędzie – od burżuazyjnej restauracji, aż po stragan sprzedający przekąski na ulicy. Z tym zdrowotnym zielonym proszkiem zjemy pyszne, herbaciane lody, a nawet wypijemy kawę latte z dodatkiem pobudzającej machy.

Leave a Comment