Przejdź do treści
Wczytuję...

okonomiyaki

Zazwyczaj bywa niestety tak, że kiedy głód zagląda w ludzkie oczy, to kreatywność kulinarna wznosi się na naprawdę wysokie poziomy. Oprócz wspomnianej kreatywności należy dodać zdobyte w kuchni doświadczenie, znajomość i przystępność potencjalnych dodatków, a następnie odrobinę finezji i smaku. W ten sposób powstało wiele popularnych na całym świecie i zjadanych aż do dzisiaj dań jak np. gruzińskie chaczapuri, włoska pizza czy chociażby polskie pierogi, w których skład wchodzi mąka, woda i jakiś farsz, który akurat znajdzie się pod ręką. Okonomiyaki, nazywane przez wielu jako japońska pizza także powstało w taki sposób.

CO ZNAJDZIEMY W SKŁADZIE?

Okonomiyaki, to takie duże naleśniki, do których przygotowania obowiązkowo niezbędna jest… kapusta! Reszta dodatków, to już właściwie pełna dowolność, budżet i własne upodobania, ponieważ okonomiyaki oznacza ‘smaż, co chcesz’. Nic zatem dziwnego, że tak mocno „rozbudowany” przepis (powstały w czasach wojny, kiedy nawet ukochany ryż stał się towarem deficytowym) sprawił, że danie to pozostało w japońskiej kuchni aż do dzisiaj.

Poszatkowaną kapustę pekińską należy wymieszać z roztrzepanym jajkiem, mąką pszenną i ziemniaczaną oraz proszkiem do pieczenia. Do tak powstałej bazy możemy dołożyć drobno posiekane ulubione dodatki, jak np. mięso, ryby albo owoce morza. Usmażony w zasadzie omlet następnie przybiera się w jajko sadzone ze szczypiorkiem albo plasterki boczku z suszonymi wiórkami z krewetek albo wędzonego tuńczyka.

OBOWIĄZKOWE SOSY

Jedzenie serwowane w Japonii musi być nie tylko smaczne i klasycznie przygotowane, ale przede wszystkim estetyczne i zachwycające oko. W tym celu m.in. usmażone już okonomiyaki ozdabia się zawsze majonezem, a także specjalnym sosem stworzonym specjalnie do tej potrawy.

Otafuku, bo tak się nazywa tradycyjny już sos, został stworzony mniej więcej w latach 50., kiedy to w jednej z restauracji serwującej kapuścianą pizzę kucharz zaczął dodawać do niej korzenny sos Worcestershire. Jego konsystencja jednak nie była zadowalająca, ponieważ zbyt rzadki spływał niechlujnie i brudził cały talerz. Tak rozpoczęły się prace i już w pełni udoskonalony japoński sos do okonomiyaki posiada ketchup, sos sojowy, sok z imbiru, ocet, cukier i oczywiście bazowy sos korzenny. Dziś nikt w Japonii nie wyobraża sobie zjedzenia okonomiyaki bez kultowego sosu otafuku, a jego produkcja wynosi ponad 200 tys, butelek dziennie.

Leave a Comment