Przejdź do treści
Wczytuję...

tofu po japońsku

Ludzki organizm potrzebuje produktów białkowych. Najczęściej jako źródło białka wykorzystuje się mięso. Co jednak zrobić jeśli ze względów religijnych mięso jest zakazane? Można sięgnąć po rośliny, odpowiednio je przetworzyć i zastąpić białko zwierzęce roślinnym. Tak też stało się w Japonii - zanim mięso weszło do diety zwykłych Japończyków, głównym źródłem białka było tofu.  Ten specyficzny wyrób z mleka sojowego pochodzi z Chin. Jednak popularność na zachodzie zyskał z nazwą w brzmieniu japońskim. Tofu czyli popularny serek sojowy to jeden ze składników wielu klasycznych i nowoczesnych dań japońskich.

Historia tofu

Tofu zaczęto jadać w Japonii dawno, bo już na początku VII wieku. Jednak dopiero w wieku XIII zyskało wielką popularność – tofu stało się głównym pożywieniem w świątyniach i klasztorach buddyjskich. Jedzono je na surowo lub jako dodatek do zup. Ekspansja tofu na japońskie pozaklasztorne stoły zaczęła się w XVI wieku. Najpierw zaczęli je jadać samurajowie, a jakieś sto lat później zagościło w diecie chłopów i mieszczan. W 1682 roku tofu prawdziwie zatriumfowało – ten sojowy wyrób doczekał się wydania książki kucharskiej poświęconej w całości potrawom z nim w roli głównej. „Sto potraw z tofu” zdecydowanie pomogło w popularyzacji tofu w Japonii. Od tej pory jego pozycja na japońskich stołach stała się nienaruszalna.

Znaczenie nazwy

Po japońsku tofu znaczy dosłownie „zepsuta fasola”, ale spokojnie – nic w tofu nie jest popsute. Wręcz przeciwnie – w Japonii najczęściej podaje się je tak świeże jak to tylko jest możliwe. W restauracjach specjalizujących się w tofu wyrabia się je na miejscu i zjada w dniu przyrządzenia. Użycie zapisu znaków sugerujące nieświeżość potrawy można tłumaczyć tym, że w języku chińskim słowo „fu” oznacza również twaróg. Tofu często nazywa się serkiem, jednak nie wyrabia się go z mleka krowiego, a z sojowego.

Produkcja tofu

Proces produkcji tofu jest łatwy. Wystarczy namoczyć soję, a następnie rozgnieść ją lub zmielić. Powstałą papkę trzeba zagotować i odsączyć mleczko sojowe od łupinek – najlepiej przez materiał. Po zagotowaniu mleczko sojowe wlewa się do prostokątnych naczyń i dodaje środka koagulacyjnego. Dzięki temu białko się ścina. Po ścięciu się białka wystarczy przykryć wyrób wieczkiem, odlać nadmiar wody i voilà – można się zajadać.

Tofu bawełniane i tofu jedwabiste

Dzisiaj w Japonii można spotkać dwa główne rodzaje tofu: momendofu i  kinugoshidofu.

Pierwszy rodzaj,  momendofu, to dosłownie „tofu bawełniane”, o porowatej fakturze. Podczas produkcji, formę wykłada się bawełnianym materiałem i przyciska ciężką pokrywą. To tofu jest dość mocno zbite, przez co idealnie nadaje się do przygotowywania dań gotowanych i smażonych.

Kinugoshidofu, czyli „tofu jedwabiste”, jak sama nazwa jest gładkie i delikatne – w formie i smaku.  Tutaj niczym nie wykłada się ani nie przykrywa się naczynia, w którym następuje koagulacja mleka sojowego. Kinugoshidofu jada się surowe, jedynie z dodatkiem dymki, płatkami suszonej ryby bonito i sosu sojowego.

Zaleta braku smaku

To co w tofu może być jego wadą, jest w rzeczywistości zaletą. Tofu w zasadzie nie ma smaku! Ale dzięki temu można je dowolnie doprawić, a wtedy nabierze takiego smaku jakiego tylko sobie zażyczymy. I tak, możemy zjeść tofu jako:

- szaszłyki dengaku – kawałki tofu wbite na patyczki, posmarowane pastą miso i zapieczone;
yudofu – gotowane tofu, podawane z drobno posiekaną cebulką dymką i sosem sojowym;

ganmodoki– rozgniecione tofu i posiekany korzeń łopianu (gobo) w formie kulek, smażone w głębokim tłuszczu;

aburaage – smażone w głębokim tłuszczu cienkie kawałki tofu z cebulką i sosem sojowym; grube kawałki tofu przyrządzone w ten sposób to atsuage;

hiya yakko – popularne latem; podawane na zimno, w wodzie z kostkami lodu, z dodatkami takimi jak yudofu;

yuba – proteinowy kożuszek zbierany z zagotowanego mleka sojowego i wysuszony; choć jest to danie powstałe z de facto odpadków, trafiło na salony i pojawia się w wyrafinowanej, eleganckiej kuchni wegetariańskiej i w daniach bankietowych;

koridofu – lub inaczej shimidofu – tofu zamrożone i rozmrożone przed użyciem w potrawach gotowanych.

Właściwości prozdrowotne

Tofu jako produkt sojowy zawiera cenne składniki spotykane w tej roślinie. Soja zawiera antyoksydanty, chroniące organizm przed wolnymi rodnikami. Jest świetnym źródłem izoflawonów, które mają właściwości antyestrogenowe i przeciwnowotworowe. Kobiety często jedzące tofu rzadziej chorują na raka gruczołu sutkowego i piersi. Dzięki fitoestrogenom tofu chroni też przed osteoporozą. Jest też świetnym źródłem protein u osób stosujących dietę roślinną. Soja zawiera sporo tłuszczu, ale jest to tłuszcz o korzystnym składzie. Nienasycone kwasy tłuszczowe stanowią aż 70%, ale są to głównie kwasy omega-3 i omega-6. Tofu jest niskokaloryczne i ma niski indeks glikemiczny, przez co jest idealne dla diabetyków i osób z insulinoopornością lub nietolerancją glukozy. Ten serek sojowy jest dobrym źródłem wapnia, błonnika pokarmowego i kwasu foliowego.

Zatem – na zdrowie i smacznego!

Agnieszka

Leave a Comment